Forum Filatelistyka.org Strona Główna Filatelistyka.org
Forum dla filatelistów i użytkowników portalu www.filatelistyka.org
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

przywieszki - zostawić czy oderwać?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz




Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląskie-mikołowskie

PostWysłany: Pią 21:01, 16 Cze 2006    Temat postu: przywieszki - zostawić czy oderwać?

witam filatelistów,
mam mały problem, dla Was będzie to pewnie kawa z mlekiem.
w kontaktach z innymi czasami dostaję znaczki razem z przywieszkami, marginalnymi pozostałościami po arkuszach. Z naszej encyklopedii dowiedziałem się, że jeśli będzie to pustopole to 1:0 dla mnie. Ale wszystko jest jakoś zadrukowane, we wzorki, szlaczki, słowa, etc. W klaserze takie znaczki wg mnie nie wygladają estetycznie, zwłaszcza jeśli są jakoś brutalnie oderwane. Czy to się odrywa czy pozostawia Question Dziękuję za podpowiedzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barkley
Administrator



Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oslo

PostWysłany: Sob 1:16, 17 Cze 2006    Temat postu:

nigdy nic nie odrywac ani nie odklejac !

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astaron




Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Sob 9:51, 17 Cze 2006    Temat postu:

Barkley napisał:
nigdy nic nie odrywac ani nie odklejac !


Aż tak radykalnie bym do tematu nie podchodził Smile

Przywieszki, pustopola (nie mylić z marginesami arkusza Sad ), marginesy z oznaczeniami walca, liczbami rozrachunkowymi - BEZWZGLĘDNIE ZOSTAWIĆ!

Natomiast zwykłe marginesy (puste) można bez większej szkody oderwać (zwłaszcza jeśli są poszarpane - co zdaża się często w sytuacji, gdy margines arkusza nie był perforowany).

Z reguły nie powinno się także rozrywać parek, parek typu "gutter pair", czwórek, pasków czy arkusików - zwłaszcza jeśli są one współdrukami lub były wydane w takiej formie. Wyjątek - jeśli np. mamy blok, który uległ uszkodzeniu, ale znaczek / znaczki są nie naruszone - wtedy dopuszczalne jest oderwanie marginesów i zostawienie tylko samych znaczków.

Osobną sprawą - dręcząca głównie tematyków Sad - jest problem dużych arkusików lub bloków, gdzie na znaczkach przedstawiono np. różne gatunki ptaków. Jeśli buduje się zbiór wg systematyki to pojawia się pytanie co z takim "fantem" zrobić - niektórzy starają się zdobyć tyle egzemplarzy ile jest znaczków i wstawić wszędzie tam gdzie to konieczne Smile , jeszcze inni po prostu rozrywają arkusik i umieszczają poszczególne znaczki w odpowiednich działach swojego zbioru.

Podobnie należy podejść do problemu odklejania znaczków z korespondencji - od dłuższego czasu można zaobserwować tendencję do uprzywilejowanego traktowania korespondencji z obiegu nad samym znaczkiem - ale znów trzeba się tu kierować zdrowym rozsądkiem - włączanie do zbiorów tematycznych listów tylko dlatego, że jest na nich znaczek z danego tematu, a sam list nie posiada żadnych dodatkowych elementów tematycznych (jak stemple, dodatkowe współpocztowe nalepki itp.) jest częstym nadużyciem i - zwłaszcza przy prezentacji takiego materiału w eksponacie - można się "sparzyć".
Tak więc ujął bym to tak - nie odklejać zbyt pochopnie, zwłaszcza w przypadku przesyłek starszych, ale też nie przesadzać w drugą stronę - nie każdy list z pierwszym z brzegu obiegowym "dworkiem" jest od razu cennym dokumentem z obiegu pocztowego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz




Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: śląskie-mikołowskie

PostWysłany: Sob 22:27, 17 Cze 2006    Temat postu:

bardzo dziekuje za wyczerpujace informacje. Notabene, chodzilo mi o marginesy arkuszow - zle to ujalem w pierwszym poscie. Mam Encyklopedie Filatelistyki z 1993r. , doedukowalem sie jeszcze z tego tematu, ale i tak lepiej to tlumaczycie na forach. Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Derek




Dołączył: 27 Cze 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:29, 29 Cze 2006    Temat postu:

A mam pytanie, czy oderwać gdy jest część arkusza

(zdjęcie przykładowe)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slimoza




Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 12:42, 29 Cze 2006    Temat postu: chce ktoś trochę znaczków? prześlę pocztą.

mój numer gg to 2860347. jeśli chce ktoś trochę znaczków polskich to proszę pisać do mnie na gg lub na maila (oremus@autograf.pl). wy podajecie mi adres a ja Wam przesyłam znaczki...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astaron




Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Czw 16:34, 29 Cze 2006    Temat postu:

@ Derek

Tu mamy do czynienia z trochę inną sytuacją - wydanie w formie arkusika z 2 seriami. Ja bym zostawił górny margines (z nazwą emisji) w sytuacji, gdybym miał serię w pasku. Najlepiej oczywiście zostawić arkusik w całości Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astaron




Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Czw 16:36, 29 Cze 2006    Temat postu:

@ slimoza

To nie jest miejsce na ogłoszenia - proszę na przyszłość umieszczać tego typu posty w ogłoszeniach - w przeciwnym razie będą one usuwane.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pablo_picasso




Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:23, 01 Lip 2006    Temat postu:

Może nie wyglądają w klaserze zbyt estetycznie, ale są bardziej wartościowe.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin