Forum Filatelistyka.org Strona Główna Filatelistyka.org
Forum dla filatelistów i użytkowników portalu www.filatelistyka.org
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak być filatelistą?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KoNy




Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:42, 01 Sie 2006    Temat postu: Jak być filatelistą?

Witam!

Jestem zupełnie zielony w temacie filatelistyki i potrzebuję pomocy.

Marzy mi się kolekcja, zbiór (nie wiem, którego słowa powinienem użyć) znaczków polskich o tematyce zwierzęcej i roślinnej, od czasów jak najdawniejszych do dziś. Potrzebuję przewodnika, który poprowadzi mnie za rękę w tajniki filatelistyki.

W jaki sposób zbierać, w czym przechowywać, jak obchodzić się ze znaczkami? Co to są kancery i jak je rozpoznawać? Czy jest jakiś katalog, czy zbiór, czy strona www poświęcona temu tematowi, żebym mógł się na czymś wzorować? Jakie znaczki warto zbierać, kolekcjonować, a jakie nadają się tylko do wyrzucenia? To tylko kilka pytań, które mi dokuczają.

Czy znajdzie się ktoś na tym forum, kto mógłby mi pomóc?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomasdivius
Administrator



Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biala

PostWysłany: Nie 10:04, 06 Sie 2006    Temat postu:

Witaj!

Odpowiadając na Twoje pytanie, na początek radzę poczytac nasza encyklopedie filatelistyczną, jest tam wiele cennych informacji które pomogą Ci zglebic tajniki Filatelistyki, przegladnij tez nasze forum w ktorym tez znajdziesz bardzo duzo informacji. Z reszta watpliwosci pomozemy Ci. Dobrze by było zebys sie zapsiał do koła PZF w swojej miejscowosci tam powinni Cie równiez wprowadzic w tajniki kolekcjonerskie, na poczatek to tyle.
Pozdrawiam Cool


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astaron




Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Nie 10:33, 06 Sie 2006    Temat postu:

Odpowiedź na większość pytań możesz znaleźć przeglądając inne wątki na tym forum lub zaglądając do naszej encyklopedii (www.filatelistyka.org/pages/Encyclopedia.html ).
Kolekcja, o której piszesz - tj. polskie znaczki z fauną i florą - w myśl reguł FIP nie będzie zbiorem filatelistycznym! Na stronie [link widoczny dla zalogowanych] znajduje się regulamin budowy eksponatów tematycznych (a więc i zbiorów - wszak eksponat to częśc zbioru Smile ) - przeczytaj go i zrozum - dopiero wtedy możesz na poważnie myśleć o budowie zbioru filatelistycznego. Zbiór buduje sie wg logicznego planu, uwzględniającego mozliwie najszerszy zakres zagadnień związanych z tematem - np. budując zbiór o roślinach nie należy zapominać o ich znaczeniu przemysłowym (np. w farmaceutyce), kulturowym (symbole) itp.
Można oczywiście zbierać znaczki z roślinami dla przyjemności - ale należy mieć świadomość, że nawet kilka tys. znaczków nie jest samo z siebie zbiorem!
Zbiory buduje się nie tylko ze znaczków, ale także z pozostałego materiału filatelistycznego jak całostki (karty pocztowe, koperty, aerogramy), całości pocztowe z obiegu, karty maksimum, ostemplowania związane z tematem itp.
Jak to wygląda już z poziomu eksponatu - kilka przykładowych eksponatów wystawowych znajdziesz tu: [link widoczny dla zalogowanych]
Myślę, że na poczatek powinieneś zajrzeć do naszej encyklopedii, gdzie znajdziesz objaśnienia pojęć i wskazówki dotyczące przechowywania itp.
Jeśli na poważnie myślisz o filatelistyce - dobrym rozwiązaniem będzie też zapisanie się do koła Polskiego Związku Filatelistów - na pewno znajdziesz tam (zwłaszcza w dużych kołach) kogoś, kto bedzie mógł Ci pomóc.
Jesli masz jeszcze jakieś pytania - możesz pisać do mnie na priv (adres znajdziesz w dziale "Kontakt").


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin