Forum Filatelistyka.org Strona Główna Filatelistyka.org
Forum dla filatelistów i użytkowników portalu www.filatelistyka.org
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

jak to jest ze stemplami?

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ipreis




Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: poznań

PostWysłany: Wto 10:55, 15 Sie 2006    Temat postu: jak to jest ze stemplami?

witam! proszę o podpowiedż w następującej sprawie. 1.czy w terminologii filatelistycznej termin stemplowane to tosamo co kasowane? 2.bywa że znaczki kasowane ew.stemplowane mają wyższą cenę od znaczków czystych.Co jest powodem? 3.Czy znaczek skasowany ew.ostęplowany odklejony z koperty to walor czy filatelistyczny śmieć?Jeżeli walor to jak się ma do znaczka skasowanego ew. ostęplowanego z nienaruszoną gumą? dziękuję.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
astaron




Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 920
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mikołów

PostWysłany: Wto 15:35, 15 Sie 2006    Temat postu:

Więc po kolei:
1. Oba te określenia istnieją na zasadzie synonimów, choć pojęcie "znaczek kasowany" jest nieco szersze - "kasowanie" w znaczeniu unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Spotyka się także kasowanie poprzez kreślenie ołówkiem bądź długopisem, a z historii znamy także kasowanie poprzez przedziurkowanie znaczka, nacięcie a także ... przepalenie Smile
2. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników - przeważnie znaczki czyste są rzeczywiście wyżej cenione niż stemplowane, choć nie jest to regułą. Są znaczki, które były bardzo krótko w obiegu i trudno je znaleźć w stanie stemplowanym, niektóre znaczki o dużych nominałach przeznaczone do frankowania przesyłek cięższych (pakietów, paczek) - przy rozpakowywaniu najczęściej ulegały zniszczeniu itp. - to wszystko wpływa na ich wartość.
3. Znaczek stemplowany jest jak najbardziej walorem filatelistycznym Smile , o ile oczywiście nie jest uszkodzony. Przy znaczkach stemplowanych dodatkowo należy zwrócic uwagę na estetykę ostemplowania - czy stempel jest wyraźny (najlepiej, jeśli umożliwia odczytanie nazwy miejscowości), nierozmazany itd. Przed odklejeniem znaczka należy sie zastanowić, czy nie lepiej zostawić go na kopercie? Tzw. całości pocztowe są także pełnoprawnym walorem filatelistycznym - jeżeli na kopercie /kartce jest dodatkowo stempel okolicznościowy, ciekawa nalepka "R" (np. też okolicznościowa), dodatkowe stemple (np. cenzury itp.) itd. - lepiej zostawić całość w nienaruszonym stanie. To samo dotyczy także znaczków starszych i droższych, warto też zostawić całości ze znaczkami nowszymi, ale o wyższych nominałach, a także z bloczkami - wartość takiej całości jest większa niż samego znaczka. Oczywiście - całość powinna być ofrankowana zgodnie z obowiazującą w okresie jej pochodzenia taryfą pocztową. Całości preparowane specjalnie dla celów filatelistycznych (np. poprzez ofrankowanie koperty całą serią) są z filatelistycznego punktu widzenia mniej cenione niż autentyczne, powstałe z pocztowej potrzeby całości. Niekiedy odklejenie znaczka jest wręcz zabronione - np. tzw. znaczki dzielone (typ prowizorium pocztowego - znaczek o wyższym nominale podzielony na części w celu uzyskania znaczka o nominale niższym), są uznawane tylko na korespondencji - luzem są bezwartościowe. Podobnie - szczytem bezmyślności jest wycinanie znaków opłaty z całostek - kart pocztowych, aerogramów itd.
4. Znaczki stemplowane z pełną gumą są tzw. znaczkami kasowanymi grzecznościowo (ang. Cancel To Order - CTO). Znaczki takie stempluje sie w całych arkuszach (w niektórych krajach przy użyciu ozdobnych stempli) a następnie sprzedaje (np. w abonamencie znaczków stemplowanych) filatelistom. Takie znaczki są uważane za mniej wartościowe od znaczków stemplowanych, które przeszły przez normalny obieg pocztowy. Tutaj warto także wspomnieć o znaczkach tzw. prekasowanych (spotykanych np. w Monako, Francji) - są to znaczki z charakterystycznym stemplem (a obecnie nadrukiem w kształcie stempla) kasującym znaczek przed czasem jego faktycznego użycia - są one przeznaczone głównie dla odbiorców prowadzących korespondencję na masową skalę (firmy, instytucje). Przesyłki ze znaczkami prekasowanymi mogą być nadawane wyłącznie w okienkach pocztowych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ipreis




Dołączył: 10 Sie 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: poznań

PostWysłany: Wto 17:40, 15 Sie 2006    Temat postu:

Szanowny Astaronie. Dziękuję za bardzo klarowne i staranne wyłożenie tematu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Filatelistyka.org Strona Główna -> Tematyka Ogólna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin